Baśnie dla dzieci w dzisiejszych czasach?>

Wspólna lektura wciąż jest bardzo dobrym sposobem na wpojenie dzieciom najważniejszych wartości oraz zasad. Dzięki poznawaniu baśniowych historii, dziecko lepiej rozumie świat i własne emocje, a także rozwija swoją wyobraźnię. Baśnie czytane lub opowiadane przez rodziców mogą wpłynąć również na pogłębienie więzi między opiekunem, a dzieckiem. Nawet w dzisiejszych czasach, w dobie komputeryzacji oraz ogólnego braku czasu, czytanie baśni jest bardzo wartościowym zajęciem.

Współczesne dzieci nie zawsze potrafią mówić wprost o swoich uczuciach, ale bardzo dobrze rozumieją metafory. Baśnie dla dzieci wykorzystywane są między innymi przez psychologów, którzy zajmują się małymi pacjentami. Dziecko może identyfikować się z bajkowymi postaciami, przeżywać z nimi przygody oraz oswajać wszystkie swoje emocje, zarówno te dobre, jak i złe.

W baśniach prawda o świecie podana jest w bezpiecznej oraz interesującej formie. Dziecko słucha historii, która rozgrywa się w innym świecie. Jednak czające się tam zagrożenia mogą symbolizować poszczególne jego lęki. Dlatego coś, co w realnym życiu postrzegane jest jako zagrożenie, w baśni znajduje swoje rozwiązanie poprzez znalezienie różnych wyjść z danej sytuacji. Jeżeli główny bohater pokonał niebezpieczeństwo, to dziecko również jest w stanie przezwyciężyć swoje obawy. W ten sposób łatwiej jest mu sprostać wszystkim zagrożeniom, które mogą na niego czekać w dalszym życiu.


Tags: